Полезни връзки: Имейл съвети и правила
Статията 10 закона за писане на имейл, която публикувах миналата седмица, се оказа изключително интересна за вас и затова реших да се поразровя и да ви предложа и други материали, свързани с правилното използване на имейла като средство за бизнес- и лична кореспонденция.
- Христо Янков е публикувал на страниците на Нова визия статия, озаглавена Електронната поща: 16 грешки, които не трябва да допускате във фирмената си кореспонденция. В нея той засяга въпросите за препълнената поща и изоставените адреси. Не допускайте пощенската кутия да ви се препълни! Ако това се случи, писмата, изпратени до вас, ще се връщат на техните податели и вие няма да ги получите, а могат да си помислят, че адресът е невалиден или просто, че вие сте несериозен човек. Не изоставяйте пощенски адрес тихомълком! Ако сте решили да прекратите използването на някой адрес, уведомете хората, които ви пишат на него, за това ваше решение и ги пренасочете към друг активен адрес. Не изпращайте големи по обем прикачени файлове без предупреждение! Уверете се предварително, че пощенската кутия на адресата може да ги поеме и че той лично е съгласен.
- На сайта на Интернет реклама можете да намерите още две статии по темата – Електронната поща е част от вашия професионален имидж, в която има много полезни съвети по оформлението на едно електронно писмо – заглавие, съдържание, подпис, и e-mail маниери, в която ни обръщат вниманние, че не само писането само с главни букви е недопустимо, защото е равносилно на крещене, но и писането само с малки букви не е желателно, защото е признак за неуважение към получателя. Отговаряйте на бизнес имейлите, които сте получили, в рамките на 24 часа. По този начин ще проявите професионализъм и учтивост. В същото време не очаквайте да получите незабавен отговор от вашите чуждестранни партньори. Възможно е местните обичаи в съответната страна или техническите проблеми да са причина за забавяне.
- Още две статии от PC World – малко старички и ориентирани към хора, които за първи път виждат електронна поща, но предполагам, че също биха били полезни в някои детайли, а също така могат да послужат като повод за сравнение на мисленето през 2001 година с днешното. Добрите обноски при електронната поща и Е-тикет или правила на виртуалната кореспонденция.
- От Karieri.bg два практически съвета от Кристина Крънчева – Уеднаквявайте шрифта в имейлите и Внимавайте с граматиката в имейлите.
- Две статии, свързани със сигурността на електронната комуникация – 16 най-често срещани грешки в сигурността на email и Съвети за безопасно използване на имейла.
- Накрая, една съвсем академична статия, която не знам дали ще допринесе още полезна информация след всичко, което съм писал и цитирал, но определено има съвсем различен подход към читателя и може би също ще намери своята аудитория. Със сигурност поне ни показва подхода на университетската общност към новите технологии и електронната поща в частност.
Надявам се да ви бъде интересно и полезно.
Приятно четене!
Гласувайте за тази статия в Svejo.net: [wp:svejo-net]
Ако харесвате статиите в този блог и се интересувате от тематиката, която разглеждаме, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за нашия бюлетин чрез RSS feed или по имейл
Napravi mi vpechatlenie, che v statiyata, koyato publikuvahte „10 закона за писане на имейл“, ne beshe posochen iztochnikat, ot koyto e vzeta. Ako ne se lazha, tova beshe edno ot spisaniata „Business Spotlight“ ili „Manager“, kato poveche klonya kam parvoto si predpolozhenie.
Предположението ви е дълбоко погрешно. 🙂
Списание „Business Spotlight“ никога не съм го чел, а в „Manager“ не съм попадал на подобна статия.
Източник не е посочен, защото статията е авторска. Някои от идеите са заимствани от различни интернет сайтове, но както знаете, авторски права върху идеи няма. Коментарите са изцяло мои.