Кратката похвала прави чудеса
Съвременните мениджъри страдат от един сериозен проблем, при това масово – не умеят да изкажат похвала на подчинените си за добре свършена работа. Дали защото вярват в едновремешния образ на началника – студен и недостъпен – или се страхуват, че показвайки благосклонност към някого, това ще се изтълкува като фаворизиране – не знам. Факт е, обаче, че добрата дума се чува рядко от устата на шефа и това е вече проблем.
Нуждата от оценка на работата е основен мотивационен фактор в психиката на всеки човек. Всеки служител иска да знае дали неговата дейност се приема добре от началството и ако греши – да му бъде посочен правилния път. Често се случва мениджъри да приемат ролята на „лошото ченге“ и постоянно критикуват своите подчинени, за да ги държат в напрежение и да ги мотивират (насилствено) да се стремят към по-високи резултати. За съжаление, практиката показва, че политиката на тоягата без моркова не е особено ефективна.
В резултат на такова поведение, служителят може да започне да се отнася по-агресивно към работата си, опитвайки се да докаже на шефа, че не е прав в критичната си оценка, но този напън има краткотраен ефект. В момента, в който човекът разбере, че независимо от усилията, които полага, неговият ръководител няма да промени критичното си отношение и никога няма да бъде задоволен, тогава се появява дълбокото разочарование, което може да премине в още по-сила агресия, този път насочена към самия шеф или в апатия и безразличие. И в двата случая, всички губят.
Другият вариант е още по-страшен. Ти полагаш усилия, стараеш се да изпълняваш задълженията си точно и качествено и никой не те забелязва. Дори понякога служителят може да стане настоятелен и сам да си поиска оценка на положения труд и отново да се сблъска с безразличие от страна на мениджмънта.
Такива фирми също не са малко и у нас. Под предлог, че са все заети, съвременните шефове въобще не полагат усилия нито да запомнят имената на своите подчинени, нито да разберат какви усилия полагат, за да си изпълнят задълженията и какъв е техния принос за развитието на фирмата. Подобно безразличие води до най-тежките психологически проблеми сред персонала и до нови вълни от текучество.
А всъщност е необходимо съвсем малко усилие. Не случайно популярният герой на Кенет Бланчард се нарича Едноминутният мениджър – защото за добрата дума е необходима само една минута, а ползата от нея е огромна – човек се чувства разбран и оценен. Знае, че неговият труд не е бил нахалост, а е спомогнал, макар и с малко, за големия напредък на фирмата. Една малка похвала може да изпълни служителя с гордост, да му създаде чувство на удовлетворение и да го вдъхнови за още по-добри резултати.
Един чудесен пример в това отношение е шефът на американската верига кафенета „Старбъкс“ – Джим Доналд, за който ни разказва Екатерина Попова от karieri.bg. Той имал навика всяка сутрин да се обажда по телефона на служители от различни нива, които са се представили добре и лично да им изрази похвалата си за добре свършената работа.
За хората, работещи в такава голяма фирма фирма, това е страхотен жест. Той означава, че независимо колко си дребен в служебната йерархия, твоята работа е важна и ако я вършиш добре, няма начин да не бъдеш забелязан дори и от най-големия шеф. А да получиш лична похвала от него е наистина голяма чест, която е и силен мотивационен стимул.
У нас се смята, че шефът ще загуби от авторитета си ако каже добра дума за някого. Това са пълни глупости! Не се страхувайте да изразите похвала на колегите и подчинените си. Не е нужно нито много усилие, нито много време. А ефектът е невероятен – ще спечелите не само от увеличената продуктивност на вашите служители – ще спечелите и тяхното уважение, лоялност и преданост. А това са основните компоненти на непобедимия екип.
Гласувайте за тази статия в Svejo.net: [wp:svejo-net]
Ако харесвате статиите в този блог и се интересувате от тематиката, която разглеждаме, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за нашия бюлетин чрез RSS feed или по имейл.
Снимката обаче кърти 😀 Толкова е, някак си, гейски доволна ..
Похвалата е добро средство, но с мярка. Американизирането й с тенк ю, менк ю за щяло и нещяло лично на мен ми идва лигавщина в повече.
Очаквах някакъв коментар за гейското излъчване на снимката, ама чак пък първия! 🙂
Ей, хора! Само това ли ви прави впечатление в статията?!
Снимката може да е гейска. Обаче американизирането с тенк Ю менк Ю работи. От опит го казвам. Похвали някой за всяко добро нещо което прави и следи после резултатите.
Интересен материал, има доста верни неща в него… прочетох с интерес! 🙂
Истинта е, че няма много добри мениджъри тук и това си е …
Статията много ме впечатли.Много истина има в нея.Работих осем години за голяма международна компания и на живо усетих такова студено управление.Мениджърът с който работех беше типичния началник,но не и ръководител.Текучеството там е голямо, а служителите са на ръба на нервна криза.Дейността която извършвах ми харесваше.Морала на компанията съвпадаше с моя.Екипа с който работех беше добър.Заплащането ме удовлетворяваше.Оценката която получавах беше или критика(но не градивна)или липса на оценка.Това бе причината да напусна.Изкушавам се да изпратя статията на бившия си началник,който иначе е професионалист в областта си.Но му куца работата в екип.А на тези които се замислят след прочета на статията Ви, ще препоръчам книгата на Дейл Карнеги :“Как да печелим приятели и да влияем на другите“
Ани