Не е това, за което си мислиш
или
До какво може да доведе липсата на комуникация във фирмата
Историята е следната:
Когато 41-годишната Мари Лупе Куули от Джаксънвил, Флорида, видяла обява за работа във вестника, която изглеждала подозрително подобна на нейната, и в която за контакт бил публикуван телефонният номер на собствения й шеф, тя решила, че са я нарочили за уволнение и обявата е за неин заместник. Тогава тя отишла в офиса в неделя вечер, където работела като архитект, и унищожила чертежи и скици, разработвани в продължение на 7 години, оценени на 2.5 милиона долара.
За полицията не било никак трудно да се досети кой е извършил погрома, тъй като Куули единствена освен шефа си имала достъп до тези файлове. За късмет, шефът й имал копия на всички файлове, така че загубата се оказала минимална. Впоследствие се разбрало, че обявата за работа била за фирмата на жена му, така че нашата главна героиня не я е грозяла никаква опасност и отмъщението й не само е било нахалост, но я е вкарало в беля.
Историята е много поучителна по отношение на общуването между шеф и служител, или по-точно липсата на такова. Тя поставя въпроси, чиито отговори никак не са приятни.
- Защо Мари Куули е решила, че е нарочена за уволнение, след като е видяла обявата? Едно, заради това, че ръководството на фирмата не споделя решенията си за наемане на нови хора със служителите си, но и второ, заради това, че никой не й е казал, че тя е ценен служител на фирмата и нейната работа е важна за бизнеса. Всеки служител има нужда от точна и навременна обратна връзка със своите мениджъри, за да знае, че неговият труд се оценява по достойнство.
- Защо след като е решила, че ще бъде уволнена, тя решава да саботира фирмата? Тук отново една от причините е, че за всичките години, прекарани там, тя вероятно не е получила нито една добра дума, а вместо това е видяла таен заговор да бъде уволнена. Ако шефът й беше общувал често с нея, тя щеше да има по-голямо доверие във фирмата и не би ги заподозряла в заговор срещу себе си, а още по-малко да тръгне да си отмъщава по този начин. А може и да е била наистина психически нестабилен човек, на който не би трябвало да се доверяват толкова важни документи. Само че, за да знае това, шефът отново е трябвало да общува с нея по-често.
Освен извода за по-активната и откровена комуникация между служители и мениджъри (която трябва да бъде двустранна!), от тази история могат да се направят и други изводи:
- Не публикувайте анонимни обяви за работа! Освен, че не вдъхват никакво доверие в канидата, те могат да доведат и до подобни обърквания, каквото се е случило с Мари Куули. Ако шефът й беше сложил името на фирмата на жена си, за Мари щеше да бъде ясно, че нейната кариера не е застрашена.
- Не забравяйте, че служителите ви постоянно следят обявите за работа! Ако си мислите, че можете да публикувате обява зад гърба им, много се лъжете. Всеки опит да се подмени тайно един служител с друг, ще бъде разкрит. Много по-добре е да се говори открито с тях и ако някой наистина не се справя добре, да му се предложи друго място или просто да му се обясни, че вероятно неговата кариера е в друга посока. Винаги е по-добре да се разделиш с някого човешки, отколкото със скандал или някакъв подъл номер. Човек никога не знае кога съдбата ще го срещне с другия пак и при какви обстоятелства. Не си създавайте ненужни врагове!
Гласувайте за тази статия в Svejo.net: [wp:svejo-net]
Ако харесвате статиите в този блог и се интересувате от тематиката, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се за съдържанието на блога чрез RSS feed или по имейл.
Това ме подсети за един филм „Черен понеделник“ с Дженифър Анистън. Та филма не е кой знае какво, но там имаше един персонаж, който беше аутсайдер в офиса и само му местеха бюрото та накрая стигна и до мазето на сградата. Но той периодично повтаряше „Аз някой ден ще подпаля сградата“. И накрая на филма наистина я подпали и то по съвсем същите причини: липса на комуникация от страна на шефа.