Атестации – резултати от анкетата
Преди близо месец поставих въпроса дали се правят атестации на служителите във вашата фирма и понеже активността на гласуващите намаля, реших, че е дошъл моментът да я затворя и да помисля за следващия въпрос. Предлагам ви резултатите от анкетата, придружени от кратък коментар от моя страна.
Общо отговорилите са 85 човека, което е малко по-малко от предишната анкета. Явно фирмените празненства са по-интересни отколкото атестациите. 🙂
Формално въпросът беше поставен така: Правят ли се атестации на служителите във вашата фирма?, а предложените отговори, както следва:
- Не (41 гласа, 48%)
- Да, по няколко пъти в годината или след всеки проект (21 гласа, 25%)
- Да, веднъж преди Коледа (13 гласа, 15%)
- Само след като си подал молба за напускане (10 гласа, 12%)
Прави впечатление, че като цяло на атестациите не се обръща голямо внимание от страна на мениджмънта и въобще не намират за необходимо да дават обратна връзка на своите служители за качеството на тяхната работа или пък се сещат само тогава, когато „яйцето е опряло до г..а“. Това е положението при 60% от отговорилите.
Положителен е фактът, че атестацията се използва активно като инструмент на управлението при 25% от случаите, но този процент все още ми изглежда твърде малък. Не е ясно как трябва да се коментира и ситуацията при фирмите, където атестация се прави само веднъж в точно определен момент. Дали ще е Коледа или Великден не е важно, но според мен атестацията има реален ефект, ако се провежда в по-тясна връзка с извършената работа от служителя. Затова по-разумно е да се правят скоро след приключване на даден проект, докато спомените са все още пресни и по този начин служителят да разбере, че неговата работа е важна и значима за фирмата. Ако се прави в някой момент, определен от календара, като Коледа, например, ефектът е значително по-слаб, защото така служителят получава усещането, че на този празник задължително му се полага награда. Тринадесетата заплата, Коледната премия или всякакъв друг бонус се приема за даденост, а не нещо, което се получава за заслуги и за доказани качества.
Разбира се, една такава „снимка“ на ситуацията в този момент дава малко информация. По-интересно би било да си отговорим на същия въпрос и след една година, за да видим на къде се движат нещата и има ли развитие в управленските подходи у нас. Живот и здраве, след една година ще повторя анкетата пак. А засега – участвайте в новите анкети на сайта. Вашето мнение е ценно!
Гласувайте за тази статия в Svejo.net: [wp:svejo-net]
Рекламно съобщение: На 13.03.2008 в София ще се проведе курс по основи на управлението на софтуерни проекти, воден от мен. Курсът е полезен за всеки, който се интересува професионално от разработка на софтуер. Повече информация за него можете да намерите в блога PM Stories, в блога Спри и помисли! и на официалния сайт на RammSoft.
Ако харесвате статиите в този блог и се интересувате от тематиката, която разглеждаме, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за нашия бюлетин чрез RSS feed или по имейл.
Последни коментари