Идеалният шеф. Част първа – възрастта
Някои традиции повеляват човек да се издигне в кариерата, когато натрупа достатъчно опит и знания, тоест, когато поостарее. В същото време, младите хора в компанията нетърпеливо потропват с крак и изгарят от амбиция час по-скоро да се издигнат нагоре в йерархията, за да покажат на какво са способни. Политиката на издигане на старит и заслужилите ги изпълва с негодуване.
Та, седнах аз и се запитах: За какъв шеф бих искал да работя? Какви качества трябва да притежава, за да печели моето уважение, вярност и лоялност? Мисля, че това ще излезе една много голяма тема, затова реших да ви я предложа на малки хапки.
Затова първият въпрос е този за възрастта. Смятате ли, че възрастта е важен фактор за мениджърските умения на един човек? Има ли значение за вас дали вашият шеф е по-възрастен или по-млад?
В интерес на истината, имал съм и по-възрастни, и по-млади началници. И в едните, и в другите съм намирал и положителни и отрицателни качества като мениджъри, така че моето лично заключение е, че възрастта играе малка роля. По-важен е опитът и професионалната зрялост. Може би везните леко се накланят в полза на по-възрастните, въпреки че когато бях по-млад и аз бях твърде нетърпелив към тях.
Имал съм по-възрастен шеф, който съм възприемал като баща – неговият опит и неговата ерудиция винаги са ме изпълвали с уважение и съм се доверявал на всяко негово решение. Работил съм и с такъв, който изглеждаше като клоун – толкова беше смешен с помпозното си поведение, а не осъзнаваше, че за всичките си години „трудов стаж“ не беше научил почти нищо за професията и нищо не можеше да даде на хората от своя екип. Изглеждаше жалък в нашите очи и точно това беше причината целия ни отдел да загуби всякакво старание и желание за изява в работата.
На други места съм попадал пък на по-млади шефове. Някои са ме впечатлявали с огромната си работоспособност и амбиция да побеждават. Такива хора са истински лидери и успяват да увлекат хората от своя екип след себе си. Повечето, обаче, са фантазьори и липсата на професионален опит им е направо написана на челата. Допускат грешка след грешка, а от надуване, че са заели толкова висока позиция, не смеят да се допитат до екипа си за съвет, за да не ги помислят за глупави, и продължават да трупат грешки, с което пък напълно доказват своята некомпетентност.
Тази тема поражда и други въпроси, които и мен са ме вълнували дълго време . Например:
- Как да се разбираме с началник, който е изостанал от съвременните тенденции в професията? Закостенял и консервативен, гледащ с нетърпение към деня на пенсионирането си и глух за всякакви революционни идеи.
- Как да укротим млад и надут шеф, който случайно е попаднал на тази позиция без да има необходимите знания и опит? Дали да се опитаме да го подкрепим и да му помагаме във вземането на решения или да му подлеем вода и да го оставим да се пребие, за да се научи друг път да не вири нос и да не прережда старите и заслужилите?
Темата за възрастта и опита е много широка и вероятно ще се връщам към тези въпроси и в бъдещите постове. Засега искам да ви насоча към първия си въпрос: С какъв шеф бихте предпочели да работите вие – по-млад или по-възрастен? Ще се радвам да видя вашите коментари.
Гласувайте за тази статия в Svejo.net: [wp:svejo-net]
Ако харесвате статиите в този блог и се интересувате от тематиката, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се за съдържанието на блога чрез RSS feed или по имейл.
Наскоро реших да кандидатствах за позиция като Търговски директор в една малка софтуерна фирма. През цялото време собственика на фирма не спря да повтаря: „такова блестящо СиВи, ама ЕГН-то…ЕГН-то не ти отговаря на поста“ – мисли все в този ред.
Лично за мен това са предразсъдъци и не трябва годините да са водещи. Един 23 годишен човек с подготовка и стаж в прилагането на съвременните методи и принципи на управление е по-подготвен от един 45 годишен (какъвто очакваше да види пред себе си), които е практикувал в не толкова развита ИТ среда.
Ако говорим за ИТ фирми, за мен няма нищо странно и лошо висшият мениджмънт да е около 25 години.
За мен възрастта няма значение – важни са житейският и професионалният опит, които могат да се придобият и в ранна възраст, както човек може и да е много възрастен, но да не е научил нищо и да няма никакви умения за ръководене на хора. Най-добрият ми шеф досега е бил млад човек, но вече с достатъчно опит и с умение да увлече екипа в работата, да го мотивира, да го уважава и да го оцени справедливо – както положително, така и отрицателно. Най-лошият беше възрастен, подобен на примера по-горе – мислеше, че възрастта и отдавна взетото висше образование са достатъчни, за да се смята за компетентен и способен мениджър. За уважение към нисшестоящите, комуникативни умения и умения за мотивация няма какво да говорим.
Младият човек е носител на амбиция и творчески потенциал , който съчетан с опит и необходимите знания го прави един успяващ ръководител . С възрастта може и да се придобива повече практически опит , но се губи това новаторство и творчески плам носено от по младите хора .
БизКонсулт, да разбирам ли, че предпочиташ да работиш с по-млади шефове?
Майк Рам изказването ми по -скоро визираше и качествата на служителите . А относно конкретният въпрос – трудно бих си представила себе си в позицията на човек който има шеф и отговорът ми ще е доста хипотетичен . Основното е шефът да е човек който познава и цени персонала си за да може и максимално да ги мотивира да дават най- доброто от себе си за общият успех . А това качество не зависи от ЕГН – то .
БизКонсулт, философски погледнато, всеки си има някакъв шеф. Най-малкото, онзи отгоре решава много неща в живота ни 🙂
Хубаво си описала качествата на идеалния шеф, но за да бъдеш такъв, е необходимо да си по-малко себичен и повече да милееш за интереса на фирмата и колектива. Струва ми се, че по-възрастните шефове в по-голяма степен притежават тези качества.
Майк, онзи отгоре е бил 33 годишен в пределната си възраст на Земята 🙂