Дипломирах се… ами сега?
Трябва да си го признаем: първата ви работа може и да не е работата на мечтите ви.
Факт е, че обявите за работа в София надхвърлят стократно тези в другите градове. Ако се заровите в кариерните търсачки, бързо ще усетите различния привкус на това да си търсите работа в отделните градове на страната. И пак многообразието зависи от професионалната област.
Затова е важно да си изградите добро портфолио колкото се може по-рано.
И макар че то е най-разпространено в творческите професии, всеки може да си направи такова. Портфолиото обикновено съдържа значими участия в проекти, семинари, работни групи и пр. Студентството дава много възможности за включване в различни инициативи като изследователски лаборатории и специализирани курсове, а някои от тях дори издават сертификати за участие.
Един добър пример е членуването в организации като AIESEC. То може да се окаже много полезно за по-амбициозните и активни студенти. Там имате достъп до разнообразна информация и което е най-важно – контакти с бизнеса. Това може да ви помогне по-лесно да си намерите първа работа. Още повече, имате възможност да карате международен стаж.
Личните проекти също могат да се включат в портфолиото. Много компании обръщат внимание на това. И се впечатляват от млади хора, които могат да изтъкнат и други свои качества и постижения освен завършено висше образование.
Няма какво да крием, в някои професии като софтуерен инженер и уеб дизайнер опитът е по-важен от образователната степен. Не казвам, че висшето образование е излишно, а само това, че понякога степен бакалавър е напълно достатъчна. Много хора ми споделят, че практиката им носи повече точки от изкарването на магистърска степен. Работата е в това, че и на много работодатели не им пука колко е висока квалификацията ви. В някои случаи, разбира се, има голяма полза от придобиването на допълнителна квалификация като CFA за финансисти и Cisco сертификати за мрежови инженери.
Що се касае до социалните мрежи като LinkedIn и Xing, които са професионално ориентирани, то профилът на един току-що завършил студент със сигурност няма да изглежда като на някой, натрупал 10 години стаж в областта си. И въпреки това, подобни платформи са полезни за създаване на контактна мрежа. Като разширявате мрежата си и членувате в различни групи по интереси, пред вас се отваря по-широк хоризонт от възможности. Важно е да поддържате контактите си «топли» и да посещавате живите срещи на групите, в които членувате. Те се правят основно за networking.
Ако пък предпочитате Facebook, тогава е добре да внимавате какъв е публичният ви имидж и на кой давате достъп до снимките на плажа 🙂
Така или иначе пътят до вашата мечтана работа може да е дълъг и заобиколен. Важното е да имате търпение и постоянство. В началото може да взимате по-ниска заплата или пък да не работите точно това, което искате. Но последователното CV и доброто портфолио ще ви помогнат много, когато след време кандидатствате за по-високи и значими длъжности.
Гласувайте за тази статия в Svejo.net: [wp:svejo-net]
Ако харесвате статиите в този блог и се интересувате от тематиката, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се за съдържанието на блога чрез RSS feed или по имейл.
Влизането ми в AIESEC още 1 курс в университета беше можи би най-хубавото нещо, което ми се случи 🙂
Препоръчвам с две ръце!
И аз съм писала по темата тук- http://rt-edu.com/bg/2009/12/02/aiesec/
*може би :))*