10 съвета при започване на нова работа
Преместването на нова работа е винаги свързано със стрес. Нови хора, нови началници, нови взаимоотношения. Независимо от това колко сте квалифициран и подходящ за новата позиция, вие също сте бяла лястовица в очите на новите си колеги. Как по-лесно да се адаптираме към новата обстановка? Ето няколко съвета, които могат да ви бъдат от полза:
1. Потупай се по гърба! Браво! Имаш нова работа!
2. Бъди антрополог и наблюдавай фирмената култура. Всички ли си тръгват точно в 18:01 или остават до по-късно? Колегите носят ли си работата вкъщи или работата се върши само в офиса? Стани част от „глутницата“, поне през първите няколко седмици.
3. През първите дни обикновено не си натоварен. Използвай това време за проучване и обучение. Прочети всичката налична документация. Поискай информация от колегите. Това ще ти помогне да влезеш в играта на по-висока скорост.
4. Включвай се в работата на колегите през първите дни, когато още нямаш много работа. Предложи им помощ. Те ще те харесат, а така ще впечатлиш и шефа.
5. Прояви инициатива. Покажи на шефа, че не е необходимо той да ти намира работа. Дори и задачите ти да са прости, покажи, че не е необходимо да те дундуркат.
6.Обличай се малко по-представително поне през първите 2-3 седмици. Ако офисът не изисква официално облекло, използвай риза и панталон. Избягвай тениски и дънки поне в началото. Ако официалното облекло е задължително, костюмът винаги печели.
7. Колкото и да е тривиално, старай се да запомняш имената на хората. Много хора имат проблеми със запомнянето на имена, а когато попаднеш в нова обстановка, изведнъж се налага да се запознаеш с много нови хора. Добра идея е да си водиш записки в началото, не е срамно. Например: „Иван е онзи симпатичен младеж с катинарчето. Той работи в отдел „Продажби“. Светла е елегантната госпожа с доматеното червило. Тя е счетоводител.“
8. Бъди общителен. Вярно е, че запознаването с много хора наведнъж е изтощително, но не отказвай покани за обяд или за почивка на кафе или бира. Набирането на съюзници е изключително важно.
9. Никога не подценявай въздействието на домашните сладки. Ако не те бива в готвенето, можеш да почерпиш по една бира след работа.
10. Успокой топката. Не изгърмявай всичките си патрони наведнъж. Това не е съвет за скатаване – просто запази от чара си и за по-късно.
Източник: Jobacle.com
Гласувайте за тази статия в Svejo.net: [wp:svejo-net]
Ако харесвате статиите в този блог и се интересувате от тематиката, която разглеждаме, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за нашия бюлетин чрез RSS feed или по имейл
С бирата след работа определено ме хвана 🙂
Само искам да допълня към точка 6, може да се добави и това, че през първите една-две седмици е желателно да се ходи гладко избръснат(лично за мен е доста неприятно), а по-нанатък може и небрежно брадясал, стига фирмения код да го позволява. И все пак брадата да е на не повече от два дена, да не е като на министър Вълчев, че дразни 🙂